ما وسط ماجرا هستیم

نویسنده: نفیسه مجیدی‌زاده
سرتان را بالا بگیرید و از پنجره به آسمان نگاه كنید. آسمان بالای سرتان آبی است یا ابری؟ خاكستری است یا دودگرفته و آلوده؟ شما خودتان می‌دانید در پاییز و زمستان هوا وارونه می‌شود؛ هوای سرد بالا می‌رود و آلودگی‌ها پایین می‌آیند...
سرتان را بالا بگیرید و از پنجره به آسمان نگاه كنید. آسمان بالای سرتان آبی است یا ابری؟ خاكستری است یا دودگرفته و آلوده؟
شما خودتان می‌دانید در پاییز و زمستان هوا وارونه می‌شود؛ هوای سرد بالا می‌رود و آلودگی‌ها پایین می‌آیند. در تهران، احتمال رخ‌دادن وارونگی‌ و افزایش آلودگی هوا در ماه‌های آبان، آذر و  دی‌، از دیگر ماه‌های سال، بیش‌تر است.
حالا ما وسط ماجرا هستیم، در آستانه‌ی شروع آذرماه و ممكن است هوای سالم امروز ما، در عرض چندساعت به ناسالم تغییر كند. برای همین بهتر است بدانیم دراین وضعیت چه‌طور باید از خودمان مراقبت كنیم.
اول از همه خوب است برای مقابله با تركیبات سمی هوای آلوده، آنتی‌اكسیدان‌ها را بشناسیم. آنتی‌اكسیدان‌ها موادی مغذی هستند كه می‌توانند از تضعیف بدن جلوگیری كنند. در واقع آنتی‌اكسیدان‌ها، رادیكال‌های موجود در هوای آلوده را غیرفعال می‌كنند. ویتامین‌های «ث» و«ای» و هم‌چنین «بتاكارتن»، «سلنیوم» و «روی»، بیش‌ترین مقدار آنتی‌اكسیدان را در خود دارند.
شاید قبلاً خوانده یا شنیده باشید كه ویتامین‌ث از آنتی‌‌اكسیدان‌های قوی است و به از بین رفتن اثر منفی سرب بر سلامتی بدن  ما كمك می‌كند. این را هم لابد می‌دانید كه از طریق آلودگی هوا مقداری سرب وارد بدن ما می‌شود. مركبات و سبزیجات پهن برگ مثل اسفناج، سرشار از ویتامین‌ث هستند.البته لبنیات شامل شیر، پنیر، ماست و... به‌خاطر كلسیمی كه دارند جذب سرب را در بدن كاهش می‌دهند.
ویتامین ای هم برای مقابله با تأثیر آلودگی هوا، خواص بسیاری دارد؛ مثلاً در زمان آلودگی هوا، باعث تقویت عملكرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. این ویتامین در غذاهای دریایی، آجیل‌ها و سبزیجاتی مانند اسفناج و كلم وجود دارد.
گفتیم كه بتاكارتن، سلینوم و روی هم آنتی‌اكسیدان دارند. بتاكارین را در انبه، كدوتنبل و كلم بروكلی و سلنیوم را هم در مرغ، نان و غلات سبوس‌دار می‌توانید پیدا كنید. در ضمن روی مورد نیاز بدن را هم با خوردن حبوباتی مانند عدس یا جگر گوساله، گوشت، جوانه‌ی گندم، تخم‌كدو و از همه هیجان‌انگیزتر با خوردن شكلات تلخ می‌توان تأمین كرد.
در كنار مصرف این مواد غذایی، تنقلات، فست‌فودها و غذاهای پرچرب و غذاهای حاوی مواد نگه‌دارنده را دست‌كم برای مدتی كنار بگذارید تا این‌روزهای آلوده بگذرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code