شهرك

ما شهروندان مدرسه هستیم !

نویسنده: نفیسه مجیدی‌زاده
دو روز دیگر سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود و باز هم ما به مدرسه می‌رویم. مدرسه برای ما شهر کوچکی است...
دو روز دیگر سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود و  باز هم ما به مدرسه می‌رویم. مدرسه برای ما شهر کوچکی است که می‌توانیم در آن زندگی را تمرین كنیم و آن‌چه درباره‌ی مسایل شهری و شهروندی‌ و محیط‌زیست یاد گرفته‌ایم، در مدرسه اجرا ‌کنیم. برای این‌كه یادمان نرود، می‌توانیم آموخته‌هایمان را در برگه‌ای یادداشت کنیم.
بنویسیم مدرسه این‌روزها تمیز و پاک است و ما می‌توانیم آن‌ را تمیز نگه داریم تا تمرینی باشد برای داشتن شهری پاک. باید توجه كنیم كه زباله‌ها را چه‌طور و کجا دور بیندازیم. می‌توانیم پیشنهاد قراردادن یک سطل زباله‌ی مخصوص کاغذ و بازیافت در كلاس‌ها و حیاط را با مدیر مدرسه در میان بگذاریم.
بنویسیم که چه‌قدر در پاکی هوا نقش داریم و یادمان هست كه می‌توانیم از سرویس مدرسه استفاده کنیم یا اگر با ماشین والدینمان به مدرسه می‌رویم یک یا چند هم‌کلاسی را که هم‌مسیر ما هستند همراه خود ببریم. بنویسیم اگر پیاده به مدرسه می‌رویم حتماً از خط‌کشی عابر پیاده و پل‌های عابر عبور کنیم.
بنویسیم یادمان هست از لیوان و یا از بطری‌ها و قمقمه‌های دائمی استفاده کنیم تا هرروز بطری‌های یک‌بارمصرف نخریم و موقع خرید تغذیه برای مدرسه، آن‌ها را در کیفمان بیندازیم تا برای هرخرید، یک کیسه‌ی پلاستیکی از مغازه‌دار نگیریم. این‌طوری می‌توانیم به حفظ محیط‌زیست کمک کنیم.
پاره‌کردن و دورانداختن کاغذ راحت است، اما یادمان هست که برای تولید کاغذ، درخت‌ها باید قطع شوند و سپس در کارخانه باید آب زیادی مصرف شود تا کاغذهای یک دفتر تولید شود. پس در استفاده از كاغذها دقت می‌كنیم.
بنویسیم برای این‌که شهروند خوبی باشیم لازم است مراقب بهداشت و سلامتی خودمان باشیم، مسواک‌زدن را فراموش نکنیم و در زنگ‌های تفریح، تغذیه‌ی سالم بخوریم.
و... ما می‌توانیم در همین مدرسه به محیط‌زیست و بهترشدن فضای شهروندی کمک کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code