دنیاى شگفت‌انگیز پوما

نویسنده: علی مولوی
بیش‌تر از این‌كه شبیه شیرها باشد، قیافه‌اش شبیه یوزپلنگ است؛ یال ندارد و حتی توله‌هایش هم خال‌خالی‌اند، اما به‌هرحال او «شیر کوهی» یا «پوما» است...
بیش‌تر از این‌كه شبیه شیرها باشد، قیافه‌اش شبیه یوزپلنگ است؛ یال ندارد و حتی توله‌هایش هم خال‌خالی‌اند، اما به‌هرحال او «شیر کوهی» یا «پوما» است. پوما از گربه‌سانان بزرگ بومی در قاره‌ی آمریکاست. ‌گفته می‌شود محل زندگی این حیوان از كوه‌های «آند» در آمریكای جنوبی تا «یوكان» در كانادا امتداد دارد.
شیركوهی پس از «جگوار»، بزرگ‌ترین گربه‌سان قاره‌ی آمریكا به‌شمار می‌رود. پوما می‌تواند خودش را با زیستگاه‌های مختلف وفق دهد و در همه‌جا زندگی کند و از طعمه‌های مختلف تغذیه ‌کند. پوما بیش‌تر شب‌ها بیرون می‌آید، اما در طول روز هم دیده می‌شود.
شیركوهی هم مانند بسیاری از گربه‌سانان وحشی برای شكار كمین می‌كند. عموماً گوزن‌ها را شكار می‌كند، اما اگر لازم باشد سراغ طعمه‌های کوچکی مثل جوندگان و حشره‌ها هم می‌رود و حتی ممكن است به‌خاطر گرسنگی به دام‌های اهلی هم حمله ‌کند.
بوته‌زارها و صخره‌ها، مكان خوبی برای کمین کردن و شكاركردن پوماهاست، اما آن‌ها معمولاً در دشت‌های باز و وسیع زندگی می‌کنند. پوما هم مثل بقیه‌ی گربه‌سانان قلمروطلب است، تراکم جمعیتی کمی دارد و در بین حیوان‌ها، رقیب شکارچیان دیگری مثل جگوار، گرگ خاکستری، خرس گریزلی و خرس سیاه است.

0.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code